Pod motom „Maštaj, rasti, voli…“ u OŠ Nedelišće održano središnje županijsko obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti 2024. godine

Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s Povjerenstvom za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije i Školskim preventivnim programima osnovnih i srednjih škola organizirao je središnje obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti  za predstavnike osnovnih i srednjih škola 16.12.2024. godine u Osnovnoj školi Nedelišće.

Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.2024.) u organizaciji školskih preventivnih programa u svim osnovnim i srednjim  školama naše županije organizirane su  brojne aktivnosti. I ove su se godine u predložene aktivnosti uključile sve osnovne i srednje škole u našoj županiji čiji su predstavnici došli podržati i ovu središnju manifestaciju.

 

U ime domaćina sve je sudionike pozdravio ravnatelj OŠ Nedelišće Ivica Pajić, prof., a dobrodošlicu je izrazio i načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak, mag. art.  U ime organizatora zamjenica ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Diana Uvodić-Đurić, dr. med., spec. školske medicine, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti iznijela je važne činjenice o problemu ovisnosti kao jednom od najvažnijih javnozdravstvenih problema u Hrvatskoj i Međimurju, a na kraju se učenicima, voditeljima školskih preventivnih programa i svim gostima obratio i zamjenik župana Josip Grivec, predsjednik Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije koji je istaknuo svoje zadovoljstvo provedbom značajnog broja preventivnih programa u našoj županiji.

 

Edukativni skup svojim su dolaskom podržale i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb dr. sc. Sonja Tošić-Grlač, prof.,  te pročelnica Upravnog odjela  za obrazovanje, kulturu  i sport Nives Kolarić Strah, mag. iur.

Učenici škole domaćina kratkim su zabavnim programom razveselili sve prisutne. Mirta Grubić i Oliver Moharić  uz podršku učitelja Zvonimira Hajdarovića, prof. sudjelovali su u glazbenom dijelu programa, a Lea Branilović i Alexandar Dragaš uz podršku učiteljice Željke Pavlic, prof. u scenskom dijelu programa.

Učenici 4. razreda Srednje škole Čakovec, smjer medicinska sestra/tehničar Marta Kovačić i Andrija Đurđević, uz podršku pedagoginje Leone Hamer, prof. i Diane Uvodić-Đurić, dr. med. predstavili su letak koji govori o štetnom djelovanju  e-cigareta, grijanih duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica koje mnogi u žargonu nazivaju „snus“.

Zbog sve izraženije pojave korištenja ovih proizvoda među školskom djecom i mladima, letak je izrađen na inicijativu Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije, Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i Školskih preventivnih programa, kako bi se mlade upozorilo na činjenicu da su e-cigarete (vaping), grijani duhanski proizvodi i nikotinske vrećice posebno štetni za zdravlje djece i mladih.

Završnicu ovog edukativnog skupa obilježio je pub kviz na temu „Što znamo o ovisnostima?“ u kojem su sudjelovale ekipe svih škola sudionika. Kviz su osmislili zaposlenici Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti uz pomoć socijalnih pedagoginja Andreje Zadravec Baranašić i Jasne Brumec, a umješno su ga vodili Berta Bacinger Klobučarić, prof. psihologije, klinička psihologinja i Nikola Barat, bacc. med. techn. Najuspješnija je bila ekipa učenika iz OŠ Belica i OŠ Štrigova,a drugo mjesto su podijelile ekipe OŠ Prelog i SŠ Čakovec i ekipa OŠ Sveta Marija i OŠ Strahoninec. Treća je bila ekipa OŠ Donji Kraljevec i I. OŠ Čakovec.

 

Uz aktivnosti  usmjerene ka edukaciji o štetnosti svih sredstava ovisnosti i ovisničkih ponašanja, učenike smo i ove godine nastojali motivirati na kreiranje i dijeljenje pozitivnih poruka prijateljstva i podrške kroz izradu spomenara na temu „Maštaj, rasti, voli…“ koji su izloženi na ovom edukativnom skupu, a svim sudionicima su podijeljene bočice za vodu s natpisom „Život je jedan i samo tvoj, ti mu biraš boju, model i kroj – vježbaj, uči, druži se, maštaj, rasti, voli…“.

Kroz program nas je umješno vodio Alexandar Dragaš uz podršku učiteljice Željke Pavlic i županijske koordinatorice školskih preventivnih programa Andreje Zadravec Baranašić, a nakon završetka programa, učenici i njihovi voditelji razgledali su izložbu spomenara te nastavili druženje uz skromni domjenak.

Ovogodišnjim obilježavanjem Mjeseca borbe protiv ovisnosti u našoj županiji još jednom smo nastojali uključiti školsku djecu i mlade u preventivne programe koji pomažu u razvijanju vještina zauzimanja za sebe, razvijanju samopouzdanja i učenju dobrih načina odupiranja pritisku vršnjaka, kako bismo naglasili ulogu obitelji, prijateljstva, druženja i zdravih životnih stilova koji imaju  zaštitnu ulogu  u smanjivanju ovisničkih i drugih rizičnih ponašanja.

Zahvaljujemo Međimurskoj županiji te ravnatelju i svim uključenim djelatnicima OŠ Nedelišće na podršci i pomoći u organizaciji ovog susreta.