Djelatnosti za javno zdravstvo i promicanje zdravlja
Djelatnost za javno zdravstvo i promicanje zdravlja
Voditelj djelatnosti:
Renata Kutnjak Kiš, dr.med., specijalist epidemiolog
Tel. 040/386-839
GSM: 098/206-464
E-mail: voditelj.javno.zdravstvo@zzjz-ck.hr
Djelatnici:
Renata Kutnjak Kiš, dr.med.
Glavna sestra Djelatnosti:
Marija Prekupec, mag.med.techn.
Tel: 040/386-838
e-mail: gl.sestra.javno.zdravstvo@zzjz-ck.hr
Dejan Jurović, bacc.med.techn.
Tel: 040/386-837
e-mail: javno.zdravstvo@zzjz-ck.hr
Marijana Krajačić, mag.nutr.
Tel: 040/386-837 040/386-838
GSM: 099/3438-537
e-mail: nutricionizam@zzjz-ck.hr
Djelatnost za socijalnu medicinu, zdravstvenu statistiku i zdravstveni odgoj objedinjuje poslove medicinske statistike , poslove socijalne medicine i poslove promocije zdravlja, a osnovni cilj rada ove djelatnosti je zaštita i unapređenje zdravlja stanovništva, te smanjenje pobola i smrtnosti.
Socijalna medicina prati i analizira demografske, vitalno-statističke i zdravstvene pokazatelje, funkcioniranje zdravstvenih sustava i načina rada zdravstva, koji su neophodni za ocjenu zdravstvenog stanja pučanstva, te organizaciju i rad zdravstvenih djelatnosti.
Temelj za analizu predstavljaju podaci koji se prikupljaju temeljem Zakona o državnoj statistici i godišnjeg Programa statističkih istraživanja iz područja zdravstva.
Podaci iz pojedinih zdravstveno-statističkih izvješća služe i kao izvor za Državne zdravstvene registre, a neki nakon što se obrade i objedine u Hrvatskom Zavodu za javno zdravstvo dostavljaju se Regionalnom Uredu Svjetske zdravstvene organizacije, te služe kao izvor za međunarodnu bazu podataka “Zdravlje za sve”.
Objedinjeni statistički podaci iz zdravstvenog sustava cijele Republike Hrvatske služe kao temelj za planiranje zdravstvene zaštite – od organizacije , kapaciteta, pa do donošenja “Programa mjera zdravstvene zaštite”.
U ostvarivanju svojih Djelatnosti za socijalnu medicinu, prvi je korak već spomenuta procjena zdravlja i zdravstvenih potreba stanovništva, te odabir javnozdravstvenih prioriteta, na temelju provođenja redovitih statističkih istraživanja koji se objavljuju u godišnjoj publikaciji “Zdravstveno stanje pučanstva i rad zdravstvene djelatnosti u Međimurskoj županiji”, kao i rezultata dodatnih praćenja i analiza.
Za uspješno djelovanje ove službe nužna je dobra komunikacija sa zdravstvenim, odgojno obrazovnim, socijalnim i drugim uz zdravlje vezanim organizacijama, sa zajednicom, medijima i sa lokalnom samoupravom.
Ta je komunikacija dodatno unaprijeđena kroz zajednički rad na projektu “Rukovođenje i upravljanje za zdravlje” Međimurske županije u koji je uključena Djelatnost za socijalnu medicinu i u sklopu kojeg je 2004. godine izrađena “Slika zdravlja Međimurske županije” i temeljem koje su određeni javnozdravstveni prioriteti koji su prihvaćeni i na Poglavarstvu, te Skupštini Međimurske županije u mjesecu prosincu 2004. godine. Sada slijedi izrada Akcijskog plana za svaki pojedini prioritet.
Program zdravstvenog odgoja i promicanja zdravlja za Međimursku županiju i grad Čakovec
Zdravstveno prosvjećivanje i promicanje zdravlja na temelju izrađenih javnozdravstvenih prioriteta u Međimurskoj županiji (Koronarna bolest, moždani udar, nedovoljna tjelesna aktivnost, prekomjerno pušenje cigareta i pijenje alkohola u mladih i rak dojke) ili vezano uz “Kalendar zdravlja” – obilježavanje značajnih datuma vezanih uz unapređenje zdravlja u Republici Hrvatskoj , pa tako i u Međimurskoj županiji.
Djelatnost za socijalnu medicinu sudjeluje u organizaciji ili provođenju javnozdravstvenih akcija (u suradnji s lokalnom samoupravom, školama, i drugim zdravstvenim i/ili socijalnim ustanovama, te NGO), u cilju unapređenja i očuvanja zdravlja.
- Sudjelovanje u izradi i/ili distribuciji edukativnih materijala vezanih uz promicanje zdravlja i prevenciju bolesti
- Kreiranje i/ili sudjelovanje u populacijskoj edukaciji PREKO MEDIJA (novinski članci, TV i RADIO spotovi i emisije, MEDIJSKE KAMPANJE)
- Kreiranje i/ili sudjelovanje u javnim tribinama i na okruglim stolovima
- Kreiranje specifično usmjerene edukacije (INDIVIDUALNA EDUKACIJA I SAVJETOVANJE) – predavanja, seminari i radionice za pojedine ciljane populacije
- Obilježavanje značajnih javnozdravstvenih datuma koji se obilježavaju u našoj zemlji. Način obilježavanja ovisi s jedne strane o ljudskim resursima (koji obično ne predstavljaju problem), a još više o financijskim koji su uvijek ograničeni ili niti nisu osigurani.
- Hrvatski dan nepušenja-dan bez dima -17.02.2005.
- Svjetski dan zdravlja- 07.travnja 2005.
- Međunarodni dan tjelesne aktivnosti – 10.05.2005.
- Svjetski dan nepušenja-31.svibnja 2005.
- Hrvatski dan moždanog udara-21.06.2005.
- Tjedan borbe protiv TBC-a-12.09.2005.
- Svjetski dan srca- 25.09.2005.
- Svjetski dan pješaka-07.10.2005.
- Svjetski dan borbe protiv AIDS-a-01.12.2004.
Također se tijekom 2005. godine može se očekivati niz zahtjeva Ministarstva zdravstva i/ili Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo vezanih uz promicanje zdravlja, a koji se ne mogu unaprijed planirati.
Program Edukacije trudnica (Tečajevi za trudnice)
Tečajevi za trudnice se u Međimurskoj županiji održavaju od 1998. godine i to u okviru projekta “Čakovec-zdravi grad”, stoga i grad Čakovec osigurava sredstva za provođenje tečajeva, te je isti besplatan za trudnice i njihove partnere.
Organizator tečajeva je Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije (Djelatnost socijalne medicine) koji osigurava i prostor za provođenje tečajeva.
Programa predavanja je osmislio i provodi ga interdisciplinarni tim stručnjaka iz Županijske bolnice Čakovec, u prilogu Program tečaja.
Predavači i njihove funkcije u ŽBČ:
- Sanja Topličanec, dr.med., spec.ginekologije i porodništva, voditeljica odsjeka Rodilišta s rađaonom Županijske bolnice Čakovec
- Marta Križaić-Lajtman, dr.med., spec. ginekologije i porodništva
- Jovanka Žvorc, dr.med., spec.za dječje bolesti, voditeljica Odsjeka neonatologije Županijske bolnice Čakovec
- Mr.sc.Marija Hegeduš-Jungvirth, dr.med., spec. za dječje bolesti, voditeljica Dječjeg odjela Županijske bolnice Čakovec
- Ljiljana Husnjak, prof. psihologije, Županijska bolnica Čakovec
- Nevenka Horvat, vms, glavna sestra Rodilišta ŽBČ
Trudnice o održavanju tečajeva informiraju ginekolozi iz PZZ i patronažne sestre iz Doma zdravlja Čakovec, a povremeno se informiraju preko medija. U Zavodu za javno zdravstvo se vrši prijava telefonom ili osobno dolaskom u Zavod i kad se skupi oko 10-15 trudnica organizira se tečaj koji traje jedan tjedan-od ponedjeljka do petka.
Predavanje se održava navečer od 19,00 do 21,00 sati, 4 dana u predavaoni zdravstvenog odgoja Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, a 5. dan je organizirano predavanje na Ginekološkom odjelu ŽBČ uz obilazak Rađaone. Teme predavanja navedene su u promidžbenom materijalu- Programu tečaja za trudnice, kopiju Vam dostavljamo u prilogu.
Tijekom predavanja svaki par ili trudnica dobiju promidžbeni materijal, te potvrdu da su završili Tečaj za trudnice.
Od promidžbenog materijala parovi i/ili trudnice dobivaju:
“Upute o dojenju majkama”, Županijska bolnica Čakovec; “Upute majkama za njegu novorođenčeta”, Županijska bolnica Čakovec; “Trudnoća i dojenje”, UNICEF; mr.sc. Marija Hegeduš-Jungvirth, dr.med.”Najbolja hrana”, grad Čakovec, te od 2005. godine Priručnik za (buduće) roditelje “Dobro je znati prije, za vrijeme i nakon poroda” Klinike za ženske bolesti i porode KBC Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Godišnje se organizira prosječno oko 6 tečajeva. Od 1998.-2004. godine program tečaja je završilo 477 trudnica i 290 njihovih partnera. U odnosu na ukupan broj trudnica – oko 7% ih je obuhvaćeno tečajevima, odnosno oko 14% prvorotki (90% polaznica tečajeva su prvorotke). Prema opčini stanovanja 50% trudnica polaznica tečajeva je iz grada Čakovca, te još 13% iz općina blizu Čakovca, pa vjerujemo da na posjećenost utječe teritorijalna dostupnost Tečajeva za trudnice.
Znanstveno-istraživački rad i razvoj regionalnog registra za rak
Temeljem statističkih te drugih istraživanja provode se stručne analize u svrhu praćenja zdravstvenog stanja stanovništva i evaluacije preventivnih programa.
- Istraživanja
U 2005. godini provedena su slijedeća istraživanja:- “Osnovni zdravstveni pokazatelji zaštite majki i djece u Međimurskoj županiji”
- Analiza Prekida trudnoće u Županijskoj bolnici Čakovec od 1998.-2003. godine.
- Analiza zdravstvenog stanja žena fertilne dobi u Međimurskoj županiji od 2001.-2003. godine
- “Incidencija i smrtnost od kolorektalnog karcinoma karcinoma prostate u Međimurskoj županiji”
- Istraživanja
- Praćenje i ocjena zdravstvenog stanja pučanstva te izdavanje publikacije “Zdravstveno stanje pučanstva i rad zdravstvene djelatnosti u Međimurskoj županiji”. Publikacija “Zdravstveno stanje…” koju izdajemo od 1997. godine, rezultat je kontinuiranog praćenja, raščlambe i prikaza zdravstvenih podataka sakupljenih i obrađenih u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije iz cjelokupnog zdravstvenog sustava .
Ti podaci omogućuju uvid u organizacijsku strukturu zdravstvene zaštite, djelatnički kapacitet pružanja zdravstvene zaštite i učinke, te izradu pokazatelja zdravstvenog stanja stanovništva naše županije, te praćenje trendova. Podatke koriste zdravstveni djelatnici i druge zainteresirane pravne i fizičke osobe, te jedinice lokalne uprave u Međimurskoj županiji u svakodnevnom praktičnom radu kao i kod donošenja značajnih dugoročnih odluka i planova vezanih za zdravstvo u našoj Županiji.
Zdravstveno stanje stanovništva utvrđuje se direktnim i indirektnim pokazateljima. Danas postoji opća suglasnost za korištenje podataka dobivenih periodičnim izvješćima rutinske statistike, pri utvrđivanju stupnja raširenosti bolesti u pučanstvu, premda tako dobiveni statistički podaci imaju ozbiljnih ograničenja , ponajprije zato što morbiditetna statistika bilježi epizode bolesti, a ne bilježi oboljele osobe (za to postoje Državni zdravstveni registri).
Uz strukturu pobola , značajan pokazatelj zdravstvenog stanja , odnosno promjena u zdravstvenom stanju je struktura smrtnosti po dobi, spolu i uzrocima smrti. Podaci o pobolu i smrtnosti, te određena biodemografska obilježja stanovništva ključne su odrednice za planiranje zdravstvene zaštite.
Podaci objedinjeni u spomenutim publikacijama, kao i drugi podaci iz interne dokumentacije Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije korišteni su u izradi Slike zdravlja Međimurske županije koju je Tim za zdravlje Međimurske županije izradio u mjesecu rujnu 2004. godine i temeljem koje su određeni javnozdravstveni prioriteti. - Razvoj regionalnog Registra za rak
Obzirom da se u Djelatnosti za socijalnu medicinu objedinjuju podaci o osobama koje su oboljele ili umrle od malignih bolesti za područje cijele Međimurske županije, uz pretpostavku potpunog obuhvata posebno Prijave maligne neoplazme koju ispunjavaju liječnici primarne zdravstvene zaštite onda kada je prvi puta pacijentu definitivno nakon dijagnostičke obrade postavljena dijagnoza malignoma, moguće je izračunati stope novooboljelih (incidenciju) od malignih bolesti za područje Međimurske županije.
U planu je izrada kompjutorskog programa za obradu ovih podataka temeljem čega bi se organizirao županijski Registar za rak. Registar za rak je specijalni statističko-epidemiološki instrument za poimenično višegodišnje, odnosno doživotno praćenje osoba oboljelih od raka.
On nam omogućuje spoznavanje stvarne veličine problema malignih bolesti na županijskoj razini, a to su inidencija- koja govori o riziku obolijevanja od raka, prevalencija – trenutan broj ukupno oboljelih, te smrtnost od raka, kao i njihovo kretanje u vremenu i prostoru. Ažurnim informacijama iz registra moguće je brzo uočavanje neuobičajene učestalosti bolesti. Kumulirani podaci o većem broju osoba i s dovoljno obilježja omogućuju epidemiološka, klinička i druga istraživanja.
Zdravstveno-statistička istraživanja
Sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i Zakonu o zdravstvenom osiguranju, rad na statistici iz područja zdravstva jedna je od temeljnih djelatnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i županijskih zavoda.
Na temelju Naputka Ministra zdravstva o organizaciji rada na prikupljanju i kontroli zdravstvenih pokazatelja na području države Hrvatske od 22. siječnja 1996. godine u svim Zavodima za javno zdravstvo imenovani su Županijski povjerenici za prikupljanje pokazatelja u zdravstvu. Temeljem tog imenovanja Županijskom povjereniku data su ovlaštenja i zaduženja : kontrole podataka zdravstvene statistike u bolnicama i lječilištima, domovima zdravlja i privatnim ustanovama i lječilištima, sudjelovanje u kontroli kvalitete podataka iz Potvrde o smrti, redovito održavanje kontakata na terenu uz odgovornost za ispunjenje zadaća prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Županijski povjerenik za zdravstvenu statistiku u Međimurskoj županiji je liječnik, specijalist epidemiologije, rukovoditelj Djelatnosti za socijalnu medicinu i zdravstvenu statistiku ZZJZ Međimurske županije.
Prema Zakonu o Državnoj statistici donosi se Program statističkih istraživanja za statistiku u području zdravstva Republike Hrvatske, koji povremeno doživljava veće ili manje izmjene.
Djelatnost za socijalnu medicinu prikuplja izvješća iz primarne zdravstvene zaštite, specijalističko-konzilijarne i stacionarne zdravstvene zaštite , te se podaci mogu grupirati u slijedeće skupine:
- Program zdravstveno-statističke obrade individualnih izvještajnih obrazaca
Temelj za analiziranje pobola registriranog u stacionarnoj zdravstvenoj zaštiti izvire iz individualnih zdravstveno-statističkih izvješća koja se popunjavaju prilikom otpusta hospitaliziranog pacijenta iz bilo koje stacionarne ustanove zdravstva, bez obzira vraća li se pacijent svom domu, premješta u drugu stacionarnu ustanovu ili je umro.
Obzirom da su od 2001. god. u primjeni novi individualni izvještajni obrasci zbog praćenja podataka sa istih uvedeni su neki novi kompjutorski programi, a nameće se potreba izrade, testiranja i uvođenja novih kompjutorskih programa. - Program zdravstveno-statističke obrade izvještajnih obrazaca u primarnoj i specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti
Ovaj program obuhvaća prikupljanje i obradu zbirnih godišnjih izvješća iz svih izvanbolničkih i bolničkih zdravstvenih ustanova i ordinacija u Međimurskoj Županiji.
Obzirom da sva ozbiljnija statistička istraživanja više nisu zamisliva bez korištenja računala, Hrvatski Zavod za javno zdravstvo je sačinio Program “Evidencija statističkih pokazatelja u zdravstvu” za kompjutorsku obradu prikupljenih podataka u godišnjim izvješćima.
Ovaj program omogućuje praćenje niza obilježja kao što su: podaci o broju osoba u skrbi, broju posjeta i pregleda, broju upućenih na specijalističke preglede, podaci o broju sistematskih pregleda djece te o utvrđenim bolestima i stanjima i mnogi drugi. Obrada i analiza preventivnih pregleda osiguranika u dobi iznad 50 godina koji su uvedeni kao obveza 2004. godine , obavlja se korištenjem kompjutorskog programa kojeg smo dobiti na korištenje od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. - Program praćenja mortaliteta
Svaki mjesec Ured za statistiku Međimurske županije Djelatnosti za socijalnu medicinu Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dostavlja Dem-2 obrasce koji sadrže Potvrdu o smrti i izvješće o uzroku smrti (obr. UT-IV-28) gdje se provjerava potpunost podataka i po potrebi konzultira zdravstveni djelatnik ovlašten za utvrđivanje uzroka i vremena smrti (mrtvozornik). Povremeno se konzultiraju državni cenzori za mortalitet iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Svaki DEM-2 obrazac se šifrira – upisivanje dijagnoze smrti prema 10. Međunarodnoj klasifikaciji, a potom se podaci pohranjuju.
Godišnje se obradi oko 1300 Dem-2 obrazaca (ovisno o broju umrlih u godini praćenja na području Međimurske županije).
Od 1999. godine Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije mortalitet prati temeljem Programa za kompjutorsku obradu podataka sa DEM-2 obrazaca i Potvrde o smrti. Obradom podataka iz tog Programa moguće je izraziti strukturu smrtnosti po dobi, spolu i uzrocima smrti, ali i niz drugih značajnih parametara (mjesto rođenja i stanovanja, zanimanje, vanjske uzroke smrti i druge značajne okolnosti ). Ti podaci također mogu poslužiti kao ishodište za daljnja epidemiološka istraživanja, a služe i kao izvor podataka za Državni registar za rak.
Poštovani korisnici usluga Djelatnosti za javno zdravstvo i promicanje zdravlja,
Jedan od najvažnijih ciljeva Djelatnosti za javno zdravstvo i promicanje zdravlja je osigurati zadovoljstvo korisnika usluga kvalitetom rada i stoga nam je iznimno važno da korisnici naših usluga budu zadovoljni.
Stručnost, osposobljenost i predanost naših djelatnika omogućava da se u Djelatnosti provode kvalitetne usluge bez pristranosti i razlika. Ponekad postoje situacije kada dolazi do nezadovoljstva i kada Vi kao korisnici naših usluga imate pravo uputiti prigovor (usmeno izraženo nezadovoljstvo) ili pritužbu (pismeno izraženo nezadovoljstvo).
Usmeni prigovor možete uputiti našim djelatnicima na prijemnom šalteru koji će pokušati razgovorom riješiti uzrok Vašeg nezadovoljstva ili ako to nije moguće, uputit će Vas na mogućnost pisane pritužbe.
Pritužbe se zaprimaju:
- Putem Obrasca za pritužbe, pohvale i prijedloge koji je dostupan u Djelatnosti za javno zdravstvo i promicanje zdravlja i na web stranici Zavoda
- Putem elektroničke pošte na mail adresu: javno.zdravstvo@zzjz-ck.hr
Preuzmite obrazac: Prituzba-pohvala-i-prijedlog-korisnika-usluga.pdf
Djelatnost je dužna odgovoriti potvrdom primitka maila korisniku koji je uputio pritužbu.
Svaka primljena pritužba od korisnika usluga prosljeđuje se voditelju Djelatnosti koji prikuplja potrebne informacije i procjenjuje utemeljenost pritužbe. U slučaju utemeljene pritužbe određuje se daljnje postupanje i o zaključku se obavještava korisnika usluge koji je uputio pritužbu u roku od 15 dana od zaprimanja pritužbe.
U slučaju dodatnih postupaka vezano uz rješavanje pritužbe korisniku usluga se, ako je potrebno, šalje izvještaj o provedbi istih.
Voditeljica Djelatnosti
Renata Kutnjak Kiš, dr.med., spec.