Započela deveta godina provedbe „Treninga životnih vještina“ u Međimurskoj županiji

Stručnim skupom namijenjenim edukaciji provoditelja započela je deveta godina provođenja programa primarne prevencije „Trening životnih vještina“  kojeg provodi Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s Povjerenstvom za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije i  Školskim preventivnim programima u svim osnovnim školama u Međimurskoj županiji.

Program se  temelji na razvoju osobina i uvježbavanju vještina koje su se u dosadašnjim istraživanjima pokazale važnim u sprječavanju rizičnih ponašanja. Razvija samopouzdanje, vještine donošenja odluka, zauzimanja za sebe, rješavanja konflikata, kontrole emocija te socijalne i komunikacijske  vještine potrebne za odupiranje vršnjačkom pritisku. Program je izuzetno dobro prihvaćen i ocijenjen kao veoma koristan od strane učenika i njihovih učitelja, te će i ove školske godine u našoj županiji u njega  biti uključeni svi učenici 4., 5., 6. i 7. razreda, a njegovo provođenje podržavaju i dijelom financiraju Međimurska županija i Ministarstvo zdravstva RH.

Početak provedbe najavljen je stručnim skupom za edukaciju provoditelja programa koji je održan 01.10.2024. godine u sportskoj dvorani Osnovne škole Belica. Na samom početku sudionike su pozdravili ravnatelj Osnovne škole Belica Antun Žulić, prof., načelnik Općine Belica g. Zvonimir Taradi, psihologinja Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Berta Bacinger Klobučarić i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb pri Međimurskoj županiji dr. sc. Sonja Tošić Grlač.

Moderatorica stručnog skupa, županijska koordinatorica školskih preventivnih programa u osnovnim školama Andreja Zadravec Baranašić, dipl. soc. pedagoginja prikazala je dosadašnje pokazatelje provedbe programa i s nekoliko rečenica o samom Treningu životnih vještina uvela sudionike u radni dio stručnog skupa.

Program edukacije:

prof. dr. sc. Marina Grubić: „Transrodnost kod djece i adolescenata“

Lidija Vinković, socijalna radnica, upraviteljica Obiteljskog centra Čakovec: „Djelokurug rada Obiteljskog centra“

Jelena Ptiček Perković, mag.psych., mentor: „Rizični i zaštitni čimbenici u odrastanju djece“

Tina Mlinarec, mag.paed.soc. : „Stres i psihološka otpornost“.

Stručni skup je okupio preko 110 učitelja i stručnih suradnika iz 31 osnovne škole te, uz navedene predavače, stručnjake iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije. Još jednom zahvaljujemo svim sudionicima i provoditeljima edukacije, a posebnu zahvalu upućujemo domaćinima – ravnatelju, pedagoginji i svim djelatnicima Osnovne škole Belica koji su pomogli u organizaciji stručnog skupa.