Promocijom slikovnice „Alkohol Rugalica u gostima“ obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja

Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s Knjižnicom „Nikola Zrinski“ Čakovec obilježio je 9.10.2024. godine Svjetski dan mentalnog zdravlja promocijom slikovnice „Alkohol Rugalica u gostima“  autorice Diane Uvodić-Đurić.

Sve okupljene na početku je pozdravila ravnateljica Knjižnice Ljiljana Križan, prof., a slikovnicu su kroz stručni dijalog „Važnost rane prevencije – Kako s djecom razgovarati o alkoholu?“ predstavile moderatorica  Berta Bacinger Klobučarić, prof.psih., klinička psihologinja, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo prim. Marina Payer Pal, dr. med., specijalist kliničke mikrobiologije i parazitologije,   Renata Kutnjak Kiš, dr.med., specijalist epidemiologije, gošća iz Slovenije prim. mr.sc. Branislava Belovič, dr. med., specijalist pedijatrije i specijalist socijalne medicine,  te autorica Diana Uvodić – Đurić, dr.med., specijalist školske medicine, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti – adiktolog. Svojom je nazočnošću skup uveličala i nacionalna koordinatorica  slovenskog programa  „Djeca za sigurnost u prometu“ Jadranka Jovanović, prof. iz Nacionalnog inštituta za javno zdravje – Območna enota Murska Sobota.

Slikovnica je nastala u okviru međunarodnog preventivnog programa „Djeca za sigurnost u prometu“ čiji je nositelj Nacionalni inštitut za javno zdravje – Območna enota Murska Sobota, a  kojeg je Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije  provodio u suradnji s  Policijskom upravom međimurskom, Dječjim vrtićem “Cvrčak” i II. osnovnom školom Čakovec, kao edukativni materijal za rad s djecom predškolske i rane školske dobi na temu štetnog djelovanja alkohola. Priču su djeca jako dobro prihvatila, a odgojitelji i učitelji su je ocijenili kao koristan alat u radu s djecom. Slikovnica je prevedena na slovenski jezik te je tiskana pod naslovom „Alkohol Zlobec na obisku“.

Mentalno zdravlje izuzetno je važna sastavnica općeg zdravlja, jer doprinosi stanju dobrobiti pri čemu pojedinac može ostvariti svoje potencijale i nositi se s uobičajenim stresovima. O problemima mentalnog zdravlja još uvijek se premalo govori, a osobe koje se s njima susreću, nerijetko se osjećaju stigmatizirane i odbačene od društva. Jedan od značajnijih problema mentalnog zdravlja na ovim prostorima, o kojem se još uvijek nerado govori, je i problem s prekomjernim pijenjem alkohola. Unatoč pojavi i dostupnosti brojnih novih psihoaktivnih tvari, alkoholizam je još uvijek jedan od vodećih javnozdravstvenih problema današnjice. U gotovo svim zemljama svijeta raste potrošnja alkohola po glavi stanovnika, a problem je posebno izražen u Europskoj regiji. Prema rezultatima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs – ESPAD) iz 2019. godine čak 79 % učenika u dobi od 15-16 godina pilo je alkohol barem jednom u životu, a gotovo polovica (47 %) njih pili su alkohol u posljednjih mjesec dana. Značajna je i prevalencija ekscesivnog epizodičnog pijenja (35 %), uz sve manje razlike u zastupljenosti ovog načina pijenja među djevojkama (34 %) i mladićima (36 %). I u Hrvatskoj je visoko zastupljena potrošnja alkohola te su posljedično izraženi i brojni alkoholom uzrokovani problemi i alkoholizam.

Pijenje alkohola na ovim je prostorima društveno prihvatljivo ponašanje, duboko ukorijenjeno u običaje i tradiciju te je nužno provoditi preventivne aktivnosti usmjerene osvješćivanju javnosti o štetnim posljedicama pijenja alkohola, a preporučljivo je s njima započeti u što ranijoj životnoj dobi, jer se stavovi o zdravlju i dobrim životnim navikama stječu od najranijeg djetinjstva. Stoga su posebno vrijedni preventivni programi poput ovoga, usmjereni prema cijeloj obitelji, pa i njenim najmlađim članovima.