Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji sa Savezom klubova liječenih alkoholičara Međimurja povodom obilježavanja 1. travnja – Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma i Dana klubova liječenih alkoholičara organizirao je okrugli stol „Alkohol u prometu“, kako bi se stručnu i cjelokupnu javnost upozorilo na činjenicu da je svako korištenje alkohola prilikom sudjelovanja u prometu visokorizično i može uzrokovati teške posljedice po sve sudionike u prometu.
Ovom se aktivnošću Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije uključio i u akciju obilježavanja „Svjetskog dana činjenja dobrih djela“ kojeg u Hrvatskoj potiče i promovira udruga „Djeca za bolji svijet“ u okviru međunarodne kampanje međunarodne udruge „Good Deeds Day“ – humanitarne organizacije koja se bavi promoviranjem dobrih djela i koja djeluje na području 110 zemalja u svijetu. To je dan kada milijuni ljudi iz tisuća neprofitnih organizacija, kompanija, škola, vrtića, gradova, obitelji diljem svijeta čine dobra djela pomažući na taj način drugim ljudima, životinjama, okolini i zajednici kreirajući jedan bolji i zdraviji svijet.
Sve sudionike na početku okruglog stola pozdravila je ravnateljica Zavoda prim. Marina Payerl-Pal, dr. med., specijalist kliničke mikrobiologije s parazitologijom, nakon čega su uslijedila uvodna izlaganja:
“Alkohol i prometne nesreće u Međimurskoj županiji“– Alenka Hošnjak, mag. ing. traff., voditeljica poslova prometne policije u Službi za javni red i sigurnost Policijske uprave međimurske
„Alkohol u prometu“ i „Savjetovalište za alkoholom uzrokovane probleme i alkoholizam u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije i klubovi liječenih alkoholičara“ – Diana Uvodić-Đurić, dr.med., specijalist školske medicine, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti-adiktolog,
„Moć grupnog rada u tretmanu alkoholizma“ – Anja Kovačević, magistra socijalne politike, psihoterapeut, Psihijatrijski odjel Županijske bolnice Čakovec
„Uloga obiteljskog liječnika u dijagnostici i tretmanu alkoholizma“ – mr. Biserka Goričanec, dr. med. specijalist obiteljske medicine.
Alkoholizam je najstarija i na našim prostorima najraširenija bolest ovisnosti. Europska regija bilježi najveću razinu potrošnje alkohola u svijetu što se odražava i na veliki udio zabilježenih štetnih posljedica. Naime, od 3 milijuna smrti u svijetu koje se povezuju s pijenjem alkohola, čak 1 milijun otpada na europsku regiju. Podaci Europske zdravstvene ankete za 2019. pokazuju da je Hrvatska među prvih pet zemalja po svakodnevnoj konzumaciji alkoholnih pića, s učestalošću iznad 10% i uz bok s Francuskom, Bugarskom, Španjolskom i Portugalom.
Alkohol (C2H5OH) se svrstava u kancerogenu skupinu s duhanom, azbestom i zračenjem. Čak 7 vrsta raka povezuje se s pijenjem alkohola, kao i 60 drugih kroničnih nezaraznih bolesti. Vodeći je rizični faktor za smrtnost muškaraca u dobi od 15-59 godina, a 4,5% ukupnog tereta zbog bolesti i ozljeda može se pripisati štetnoj uporabi alkohola. Uzrokom je gubitka velikog broja godina života zbog prerane smrtnosti i godina kvalitetnog života zbog onesposobljenosti.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2022. godine, mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani alkoholom vodeći su uzrok hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja, posebno među muškarcima. Smatra se da je u Hrvatskoj oko 250 000 alkoholičara, te da su te brojke samo vrh sante leda u odnosu na stvarnu zastupljenost ove bolesti ovisnosti.
Međunarodni dan borbe protiv alkoholizma i Dan klubova liječenih alkoholičara obilježava se 1. travnja svake godine s ciljem podsjećanja javnosti na činjenicu da je alkoholizam još uvijek jedan od vodećih javnozdravstvenih problema današnjice. Na taj je dan 1964. godine u današnjoj KBC „Sestre milosrdnice“ u Zagrebu prof. dr.sc. Vladimir Hudolin, dr. med., specijalist psihijatar osnovao Odjel za proučavanje, suzbijanje i liječenje alkoholom izazvanih poremećaja sa stacionarom, dnevnom bolnicom, vikend bolnicom i dispanzerom za zaštitu i unapređivanje duševnog zdravlja. Bio je to prvi specijalizirani odjel za liječenje alkoholizma u tadašnjoj državi. U okviru Odjela osnovan je i prvi Ogledni klub liječenih alkoholičara, a nakon toga su se klubovi počeli osnivati i izvan bolnice.
Klubovi liječenih alkoholičara ubrzo su se potvrdili kao jedan od najvažnijih oblika liječenja alkoholizma te se njihovo osnivanje proširilo po cijeloj tadašnjoj državi, a i puno šire, naročito u Italiji i Južnoj Americi. Unatoč brojnim društvenim promjenama, razvoju medicine i metoda liječenja, i u današnje je vrijeme grupna podrška potpomognuta podrškom stručnjaka educiranog iz područja alkohologije, prepoznata kao dobar i neizostavan model izvanbolničkog tretmana ovisnosti o alkoholu.
Klubovi liječenih alkoholičara funkcioniraju kao višeobiteljske zajednice samopomoći. S obzirom na to da alkoholizam nije samo bolest pojedinca, nego bolest koja zahvaća cijelu obitelj, u rehabilitaciji alkoholičara izuzetno je važno pomoć pružiti svim članovima obitelji. Na sastancima kluba uz stručnu pomoć, članovi obitelji uče ponovo razgovarati i komunicirati na dobar način, čime se prekida šutnja i trpljenje koje je u obitelj unio alkohol. Osim pomoći stručnog djelatnika, neizostavna je i vrijedna pomoć koju pružaju stariji apstinenti, koji svojim primjerom svjedoče da je moguće dobro i sretno živjeti bez pijenja alkohola.
U Hrvatskoj djeluje oko 180, a u Međimurskoj županiji 4 kluba liječenih alkoholičara.
Obiteljski pristup, kao najuspješniji model tretmana alkoholizma, provodi se u svim međimurskim klubovima:
- KLA “Dr. Mato Golubić” , Čakovec, Schulteissa 19, četvrtak u 19 sati, terapeut: Kristina Zorčec, mag. soc. rada, tel.: 0959104235
- KLA “Osmijeh”, Kuća Zalan, Trg Republike 9, Donja Dubrava, utorak u 18 sati, terapeut Ivan Dolenec, dr. med., tel.: 098 241 827
- KLA “Povratak”, Trg Bana Jelačića 1, Mursko Središće, petak u 19 sati, terapeut Biserka Goričanec, dr. med., tel.: 543-498
- KLA “Prelog”, Glavna 51, Prelog, četvrtak u 19 sati, terapeut Diana Uvodić-Đurić, dr.med., tel: 098 206 523
Informacije o načinu rada klubova i drugim načinima tretmana alkoholizma dostupne su i putem Savjetovališta za alkoholom uzrokovane probleme i alkoholizam koje djeluje u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije. Sve osobe koje kod sebe ili kod svojih bližnjih prepoznaju alkoholom uzrokovane probleme ili već razvijenu ovisnost, mogu se javiti na broj našeg Savjetovališta 099 222 1 888 i potražiti savjet, te na taj način učiniti prvi korak ka svom liječenju i oporavku.
Tekst pripremila: Diana Uvodić-Đurić
Foto: Nikola Barat