Obilježen Svjetski dan nepušenja – Hote v brege naše de duhanski dim ne paše

Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s Povjerenstvom za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije, Školskim preventivnim programima MŽ, Županijskom ligom protiv raka Čakovec, Crvenim križem Čakovec, Osnovnom školom Štrigova, Općinom Štrigova i Turističkom zajednicom Općine Štrigova 28.5.2024. godine obilježio je Svjetski dan nepušenja pod motom „Hote v brege naše de duhanski dim ne paše“.

Svjetski dan nepušenja i ove je godine u našoj županiji obilježen kao završnica programa primarne prevencije „Trening životnih vještina“ koji se već osmu godinu provodi u svim osnovnim školama za učenike 4., 5., 6. i 7. razreda, pa su u akciji sudjelovali učenici 6. razreda osnovnih škola te učenici 2. razreda srednjih škola sa svojim voditeljima.

Nakon okupljanja u Domu kulture Štrigova sve okupljene su pozdravili: županijska koordinatorica školskih preventivnih programa i koordinatorica provedbe treninga životnih vještina Andreja Zadravec Baranašić, dipl. soc. ped., ravnatelj Osnovne škole Štrigova i načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik, mag. prim. educ., ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije prim. Marina Payerl-Pal, dr. med. te zamjenik župana i Predsjednik Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije Josip Grivec. Svojim su dolaskom podršku sudionicima pokazali i doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, dr. med. iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije dr. sc. Sonja Tošić Grlač te voditeljica Odsjeka za socijalnu skrb Međimurske županije dr. sc. Elizabeta Najman Hižman.

Nakon kratkih pozdravnih govora učenica 7. razreda Osnovne škole Štrigova Mia Brezovački  svojom je pjesmom „Hote v brege naše“ sve sudionike ohrabrila i motivirala za pješačenje te se kolona sudionika uz pratnju pripadnika Policijske postaje Mursko Središće  i pripadnika Prometne jedinice Osnovne škole Štrigova zaputila prema  Vidikovcu na Mađerkinom bregu.

U dobrom društvu i vedrom raspoloženju sudionici su propješačili 3 km i savladali uspon na Mađerkin breg, uz podršku volonterki Crvenog križa Čakovec, a nakon kratkog osvježenja i okrepe autohtonim domaćim eko proizvodima, mogli su se popeti na Vidikovac te razgledati izložbu učeničkih fotografija na temu prirodnih ljepota Međimurja.

Prepuni dojmova, umorni, ali dobro raspoloženi, svi su se sudionici uspješno istom stazom vratili u centar Štrigove te ponijeli u svoje domove diljem Međimurja svježi zrak i prekrasne zelene vidike međimurskih bregova.

 

Više o Svjetskom danu nepušenja

Od 1987. godine na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije 31. svibnja obilježava se kao Svjetski dan nepušenja  s ciljem podizanja svijesti cjelokupne javnosti o štetnom djelovanju duhanskih proizvoda na zdravlje pojedinca, okoliša i  cijele zajednice.

Pušenje je jedan od najvažnijih izbježivih čimbenika rizika za razvoj kardiovaskularnih, malignih i drugih kroničnih nezaraznih bolesti koje su vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti. Povezuje se s preko 20 vrsta raka.

Duhanski dim sastoji se od 7000 različitih kemijskih spojeva, od kojih je više od 70 kancerogeno. Pušenje se smatra glavnim izbježivim čimbenikom rizika za nastanak brojnih bolesti koje su uzrok prijevremenog umiranja 10% svjetskog stanovništva. Može uzrokovati:

  • nekontrolirani rast stanica i njihovo bujanje, te se povezuje s nastankom brojnih malignih tumora (rak usta, ždrijela, grkljana, bronha, pluća, mokraćnog mjehura, bubrega, dojke, vrata maternice).
  • sužavanje krvnih žila i povećanje krvnog tlaka što pridonosi nastanku bolesti srca i krvnih žila (srčani infarkt, moždani udar, Buergerova bolest).
  • zbog pojačanog stvaranja sluzi u dišnim organima pušača i sužavanja malih dišnih putova uzrokuje nastanak kroničnog bronhitisa, emfizema i kronične opstruktivne bolesti pluća.
  • češća oštećenja sluznice usne šupljine, kronična upala želučane sluznice, čir na želucu i dvanaesniku, a ugroženo je i reproduktivno zdravlje pušača: može se poremetiti menstrualni ciklus, a javlja se i negativan utjecaj na potenciju i plodnost.

Posebno je štetno pušenje u trudnoći, a štetni učinci pušenja očituju se i na koštanom sustavu (osteoporoza) te na koži koja bude naborana, suha i pokazuje znakove prijevremenog starenja.  Pušači imaju i smanjeni osjet okusa i mirisa.

Iako mnogi pušači misle da ih pušenje smiruje, učinak cigarete je upravo suprotan. Pojačava se nervoza, razdražljivost, drhtanje, nesanica, a smanjuje se sposobnost koncentracije i pamćenja.

Pušenje dakle,  značajno ugrožava zdravlje pušača, kao i zdravlje osoba izloženih pasivnom pušenju, posebno djece. Štetno utječe na sve organe u našem tijelu, značajno skraćuje životni vijek i smanjuje kvalitetu života.

Svake godine od posljedica pušenja u svijetu umire preko 8 milijuna ljudi. Opasna je i izloženost pasivnom pušenju zbog kojeg godišnje umire preko 1,2 milijuna ljudi.

Iako je posljednjih godina broj pušača u padu, procjenjuje se da još uvijek preko 1,3 milijarda ljudi koristi duhanske proizvode. Većina njih (preko 80%) su stanovnici srednje ili slabije socioekonomski razvijenih dijelova svijeta. Stoga se i velika većina smrti zbog pušenja dešava u tim zemljama.

Osim štetnih posljedica na zdravlje, pušenje donosi i financijsko opterećenje. Zbog troškova liječenja te smanjenja produktivnosti oboljelih ukupni ekonomski trošak pušenja procjenjuje se na oko 1,4 trilijuna američkih dolara godišnje. Gotovo 40% tih gubitaka se odnosi na slabije razvijene zemlje te dodatno otežava njihov ekonomski status.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije gotovo polovica djece na svijetu udiše zrak zagađen duhanskim dimom, a 65 000 djece godišnje umire od bolesti povezanih s pasivnim pušenjem. Izloženost pušenju tijekom trudnoće može uzrokovati ozbiljne i trajne zdravstvene probleme ploda.

Duhanska industrija najčešće svoje reklamne i druge marketinške strategije usmjerava upravo prema djeci i mladima, unatoč zabrane reklamiranja i prodaje duhanskih proizvoda mlađima od 18 godina.

Stoga je tema ovogodišnjeg obilježavanja svjetskog dana nepušenja: „Zaštita djece od uplitanja duhanske industrije“.

Posljedice pušenja najizraženije su u srednjoj i starijoj životnoj dobi, ali navike pušenja najčešće se razvijaju u adolescentnoj dobi. Stoga je važno djecu i mlade  što ranije aktivno uključivati u preventivne  programe koji ih osnažuju za pravilne životne izbore. Kampanje koje se započinju povodom Svjetskog dana nepušenja snažan su doprinos edukaciji javnosti o važnosti poticanja zajednice na promjene potrebne za život u zdravijem, nepušačkom okruženju.