Mentalno zdravlje i debljina-edukativno suportivna grupa 17.06.2025

Mentalno zdravlje i debljina
Na redovnom sastanku Edukativno – suportivne grupe Savjetovališta za prevenciju i tretman prekomjerne tjelesne težine i debljine ZZJZ MŽ 17. lipnja 2025. godine još jednom je naglašena važnost dobrog mentalnog zdravlja za ukupno zdravlje i dobro funkcioniranje osobe te je najavljen ciklus predavanja na temu „Razgovarajmo o mentalnom zdravlju“.
Interaktivno predavanje „Mentalno zdravlje i debljina“ održala je Diana Uvodić-Đurić, dr. med., spec. školske medicine, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti-adiktolog.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) definirala je mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici (WHO; 2001).
Dobro mentalno zdravlje je puno više od puke odsutnosti mentalne bolesti ili poremećaja u ponašanju i uključuje:
• dobar osjećaj o sebi samome, osjećaj osobne vrijednosti i samopoštovanje,
• svijest o svojim osjećajima i prihvaćanje osjećaja,
• sposobnost da se mijenjamo, prilagođavamo i nosimo s teškoćama i stresom,
• bavljenje produktivnim aktivnostima, koje nam pomažu da se razvijamo i rastemo,
• sposobnost stvaranja i održavanja prijateljstava i dobrih međuljudskih odnosa.
Mentalno zdravlje može biti narušeno privremeno ili dugoročno, a teškoće mentalnog zdravlja ne znače nužno postojanje mentalne bolesti, nego su često samo reakcija na stresne životne okolnosti ili stresne događaje.
Problemi s mentalnim zdravljem, kao i debljina, jedni su od vodećih javnozdravstvenih problema današnjice i neraskidivo su povezani. Debljina značajno povećava rizik za nastanak poteškoća mentalnog zdravlja, a s druge strane, mnogi poremećaji mentalnog zdravlja pridonose nastanku debljine.
S obzirom na to da se u lipnju (26.6.) obilježava Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga, tijekom predavanja je naglašena i povezanost zlouporabe sredstava ovisnosti s narušavanjem mentalnog zdravlja, kao i s debljinom.
Članovi suportivne grupe svojim su komentarima i pitanjima doprinijeli uspješnosti predavanja i još jednom naglasili potrebu razgovaranja o mentalnom zdravlju, što je važan dio preveniranja mentalnih poremećaja, njihove destigmatizacije i pravovremenog liječenja.
Zajednički zaključak je bio da „Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja“.