Kampanja „Dan crvenih haljina“ – osvijesti uzroke, znakove upozorenja i posljedice moždanog udara te u znak podrške 7. veljače 2025. godine nosi crveno!
Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije se i ove godine pridružio kampanji te je danas (7.2.2025. g.) organizirao predavanje i radionicu namijenjenu svim zaposlenicima Zavoda, a odazvalo se više od 30 osoba. Tema izlaganja bila je „Važnost prevencije i ranog prepoznavanja simptoma moždanog udara“ (Renata Kutnjak-Kiš, dr.med.spec. i Petra Vlah Zrna, dr.med.spec.), a radionice „Zdravlje mozga“ (Berta Bacinger-Klobučarić, prof., klinička psihologinja).
Kampanju „Dan CRVENIH HALJINA“, posvećenu borbi protiv moždanog udara u žena, u Hrvatskoj je pokrenulo Hrvatsko neurološko društvo 2019. godine, a obilježava se prvoga petka u mjesecu veljači. Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije se već nekoliko godina priključio kampanji te je organizirao različite aktivnosti.
Moždani udar je četvrti vodeći uzrok smrti u žena, a u Međimurskoj županiji je u periodu od 2015.g.-2023.g. od moždanog udara i njegovih posljedica prosječno godišnje umrla 81 žena (2015. godine umrlo je 113 žena, a 2023.g. umrle su 44 žene). Specifični simptomi moždanog udara koji su prisutni kod žena razlikuju se od uobičajenih, te upravo zbog toga stvaraju problem, jer često nisu prepoznati kao simptomi moždanog udara zbog čega je i liječenje često odgođeno. Stoga smo kroz predavanje i radionicu informirali naše zaposlenike o mogućnostima prevencije, o uzrocima i znakovima upozorenja te im kroz različite praktične vježbe pružili alate za lakše suočavanje sa stresom.
Iako su stope smrtnosti od moždanog udara u Međimurskoj županiji u padu, vjerujemo da svatko od nas može dodatno pridonijeti smanjenju broja umrlih osoba od moždanog udara te očuvanju kvalitete života i smanjenju invalidnosti osoba koje su doživjele moždani udar, zbog ranog prepoznavanja bolesti.
Stoga pozivamo i vas da prakticirate zdrave životne navike te naučite simptome moždanog udara kako bi mogli na vrijeme zatražiti pomoć!
Ujedno Vas pozivamo i da danas obučete nešto crveno u znak podrške svima koji su preboljeli moždani udar uz želju da se što prije i uspješnije oporave, a još više da potaknemo zajednicu na unapređenje zdravlja i prevenciju bolesti!
Specifični simptomi moždanog udara kod žena uključuju; gubitak svijesti, opću slabost, poteškoće ili kratkoća daha, zbunjenost, nereagiranje ili dezorijentacija, nagla promjena ponašanja, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje, bol, štucanje.
Kako kod žena, tako i kod muškaraca mogu se javiti i tipični simptomi moždanog udara su slijedeći: iznenadna utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela, iznenadne smetnje govora – otežano razumijevanje, izgovaranje ili gubitak govora, iznenadne smetnje vida – naglo zamagljenje ili gubitak vida, iznenadne smetnje u hodu, nesigurnost i zanošenje u hodu, gubitak ravnoteže, vrtoglavice, iznenadna jaka glavobolja koja može biti praćena mučninom i povraćanjem.
Ukoliko primijetite bilo koji od tih simptoma, nemojte čekati jer je svaka minuta važna!
Svake godine od moždanog udara umre trostruko više žena nego od karcinoma dojke. Stoga je važno pravovremeno liječenje, a još je važnije biti svjestan čimbenika rizika te poduzeti odgovarajuće mjere koje smanjuju šanse za nastanak moždanog udara.
Vlastiti rizik možemo značajno smanjiti, pridržavajući se sljedećih preporuka: prepoznajte i liječite svoje čimbenike rizika: visoki krvni tlak, šećernu bolest, visoku razinu kolesterola i fibrilaciju atrija, budite tjelesno aktivni i redovito vježbajte, održavajte pravilnu prehranu bogatu voćem i povrćem, a smanjite unos soli, šećera i masnoća, ograničite konzumaciju alkohol, nemojte pušiti (ako pušite, potražite pomoć radi bržeg i lakšeg prestanka pušenja), naučite prepoznati simptome upozorenja i odmah zatražite pomoć.
#nosicrveno #Dancrvenihhaljina #ZavodzajavnozdravstvoMeđimurskežupanije