a poziv Međunarodne organizacije za sport i kulturu (ISCA) iz Copenhagena, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i Udruge Laganini iz Preloga, sudjelovali su 10. rujna u Košicama na službenom otvorenju 2. po redu Europskog tjedna sporta. Dan prije, 9. rujna, oni su jedan dio puta, od Preloga do jezera Balaton u Mađarskoj, prošli biciklima, ukupno 93 kilometra, a potom su kombijem nastavili put do Košica. U organizaciji ISCA-e, dio programa otvorenja Europskog tjedna sporta predstavljala su dva velika događaja koje je koordinirala ISCA – veliki plesni događaj pod nazivom FlashMOVE i NowWeBIKE Journey of Hope. U te je događaje od samog početka uključen i naš Zavod.
U Prelogu je povodom toga, u petak 9. rujna, od 8,30-9h održan kratki prigodni program u kojem su sudjelovala djeca iz Dječjeg vrtića “Fijolica”. Ona su se, zajedno sa svojim odgojiteljicama i ravnateljicom vrtića, dovezla na manifestaciju biciklima i romobilima na koje su stavili oznake NowWeBIKE i BeACTIVE, a mnogi od njih su podijelili s nama duhovite izreke o tome zašto se vole voziti na biciklu. Događaju su se odazvali i ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije prim. Marina Payerl-Pal, ravnateljica Dječjeg vrtića “Fijolica” Brankica Mezga, zamjenik predsjednika Turističke zajednice Grada Preloga Ivan gradečak i drugi predstavnici Grada Preloga, predstavnici Udruge mladih EFEKT, predstavnici Društva naša djeca Prelog, predstavnici Udruge Laganini i drugi sudionici. Organizacijom ovog skupa te dolaskom na manifestaciju, oni su zajedno s djecom iz vrtića, dali simboličnu podršku našim biciklistima kao i biciklistima prekogranične NowWeBIKE ture koja je započela još 18. kolovoza, a nazvali su je Putovanje nade (Journey of Hope), budući ima za cilj promicanje aktivnog transporta, tjelesne aktivnosti, inkluzije i mirne budućnosti za Europu. Naime, tim od nekoliko rekreativnih biciklista iz Turske će u toku mjesec dana proći put od 2530 kilometara s ciljem promicanja aktivnog transporta, tjelesne aktivnosti, inkluzije i mirne budućnosti za Europu. Putovanje je započelo u Danskoj, gdje je sjedište Međunarodne organizacije za sport i kulturu, a potom se nastavilo kroz Njemačku, Poljsku, Češku i Slovačku. U Slovačkoj su se zaustavili u Košicama, kako bi mogli sudjelovati na otvorenju Europskog tjedna sporta. Do tada su već prošli više od 2000 kilometara, a krajnji cilj im je Beč u koji će stići 17. rujna, kada će biti svečano zatvaranje Europskog tjedna sporta.
Tijekom boravka u Košicama, biciklisti iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i iz Udruge Laganini, sudjelovali su na prigodnoj biciklijadi po Košicama i na FlashMOVE događaju, a upoznali su se i družili s NowWeBIKE Journey of Hope timom te članovima i suradnicima ISCA-e. Bila je to sjajna prilika za razmjenu iskustava, ideja i planova za budućnost.
Razgovarali su i s gradonačelnikom Košica Richardom Rašijem, kojem su prenijeli pozdrave i prigodne poklone od gradonačelnika Grada Preloga, a kratki susret je upriličen i s povjerenikom Europske unije za obrazovanje, kulturu i sport Tiborom Navracsicsom.
Najljepše zahvaljujemo Međunarodnoj organizaciji za sport i kulturu što nam je omugućila sudjelovanje na ceremoniji službenog otvorenja Europskog tjedna sporta u Košicama.
FlashMOVE i NowWeBIKE Journey of Hope su događaji uključeni u NowWeMOVE kampanju, dio su Europskog tjedna sporta, a financirani su od strane Europske unije u sklopu Erasmus plus projekta. Pokrovitelj događaja u Prelogu je bio i Grad Prelog.
Više o NowWeBIKE kampanji možete vidjeti na web stranici: http://nowwebike.nowwemove.com/
S poštovanjem,
Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije
prim. Marina Payerl-Pal, dr.med., spec.medicinske mikrobiologije s parazitologijom
Koordinatorica NowWeMOVE Kampanje za Međimursku županiju
Renata Kutnjak Kiš, dr.med., spec. epidemiolog
O kampanji Krećimo se sada (NowWeMOVE)
Kampanja Krećimo se sada (NowWeMOVE) je najveća europska kampanja za promociju sporta i tjelesne aktivnosti. Kampanja okuplja i povezuje ključne dionike sporta za sve iz različitih sektora da bi se borila protiv pandemije tjelesne neaktivnosti u čitavoj Europi. Vizija kampanje je postići novih 100 milijuna tjelesno aktivnih građana u Europi do 2020. godine. Ciljevi kampanje su osvijestiti ljude o pozitivnim učincima tjelesne aktivnosti i sporta, razvijati mogućnosti participiranja u sportu i tjelesnoj aktivnosti; omogućiti održivi razvoj infrastrukture onih koji omogućuju tjelesnu aktivnost kroz „Open-Source“ rješenja i javna promocija važnosti tjelesne aktivnosti (http://www.nowwemove.com/)
O europskom koordinatoru
Međunarodna organizacija za sport i kulturu (ISCA) je globalna platforma koja djeluje na području rekreativnog sporta, sporta za sve i tjelesne aktivnosti. Organizacija je osnovana 1995. godine te ima 209 članica organizacija/udruga: međunarodne nevladine udruge te dionike javnog i privatnog sektora. Broji preko 40 milijuna članova pojedinaca iz 80 zemalja svijeta te time predstavlja široku skupinu aktivnih ljudi na području sporta i tjelesne aktivnosti. Aktivnosti Međunarodne organizacije za sport i kulturu (ISCA) podržavaju europsku politiku tjelesne aktivnosti za unaprjeđenje zdravlja (HEPA).
http://www.isca-web.org